_______________________________


foto - Aňa Šebelková

Martin Klusák (1987) je český skladatel, intermediální umělec a sound designer, absolvent FAMU v oboru zvuková tvorba a současný student PhD na HAMU v oboru skladba.

Jeho tvorba má široké rozpětí od kompozice a zvukového designu pro film, televizi a rozhlas, až po autorské hudební a intermediální projekty, které mnohdy překračují hranice hudby a zvukových umění a dotýkají se i jiných uměleckých oborů. V současnosti se ve své tvorbě věnuje průnikům hudební, filmové a divadelní tradice – například na podzim 2016 premiéroval Orchestr Berg jeho audiovizuální skladbu „Předjaří“. Je také jedním ze zakladatelů skupiny Topos Kolektiv, která experimentálním způsobem zkoumá hranice hudby, divadla, výtvarných umění a architektury formou site-specific představení s premiérami v ČR i v zahraničí. V roce 2017 založil projekt PET(m)use, experimentální kolektiv hudebníků a architektů.

Za svou dosavadní tvůrčí dráhu spolupracoval s významnými českými tělesy, institucemi a festivaly (pravidelně Orchestr BERG, Český rozhlas, Česká televize, Pražský filharmonický sbor, Janáčkův máj, Komorní filharmonie Pardubice, The International Shakuhachi Festival Prague, a jiné).

Získal také řadu ocenění, například finalista ve Phonurgia Nova Awards 2016 v Paříži, Honorable Mention na festivalu Experimental Forum 2017 v LA, hlavní ceny v soutěžích Pražského filharmonického sboru (2012) a soutěže festivalu Janáčkův máj (2014), cenu veřejnosti v soutěži Orchestru BERG (2013), cena za nejlepší českou elektroakustickou skladbu v soutěži Musica Nova (2011, 2014), cenu OSA za nejúspěšnějšího mladého skladatele (2014) a další.

Jeho umělecké projekty byly uvedeny v zahraničí (Velká Británie, Francie, Německo, Nizozemí, Estonsko, Japonsko, USA) a filmy s jeho hudbou byly premiérovány na tuzemských i zahraničních festivalech, např. MFF Karlovy Vary, MFDF Ji.hlava, Quinzaine des Réalisateurs Cannes. Jako hudební skladatel spolupracoval na krátkém filmu Happy End (2015, režie Jan Saska), který se v roce 2016 umístil v úzkém výběru na oscarovou nominaci.