_______________________________


foto - Aňa Šebelková

Martin Klusák (nar. 1987) je český skladatel, sound designer a intermediální umělec, absolvent FAMU v oboru zvuková tvorba a HAMU v oboru skladba, s porfoliem mezinárodně premiérovaných a uváděných děl.

Jeho tvorba má široké rozpětí od kompozice a zvukového designu pro film, televizi a rozhlas, až po autorské hudební a intermediální projekty, které mnohdy překračují hranice hudby a zvukových umění a dotýkají se i jiných uměleckých oborů. Pravidelně spolupracuje s pražským Orchestrem Berg, který uvedl již šest jeho kompozic (In Paradisum 2013, L'Étoile de Mer 2015, Předjaří 2016, Eclipse 2018, In B 2020, Kwaidan 2021). V současnosti se ve své tvorbě věnuje průnikům hudebního a filmového oboru. Vytvořil několik autorských hudebně-experimentálních filmů (Předjaří 2017, Svídna 2020, Znovuzrození 2022) a připravuje nové autorské audiovizuální projekty. Je také jedním ze zakladatelů skupiny Topos Kolektiv, která experimentálním způsobem zkoumá hranice hudby, divadla, výtvarných umění a architektury formou site-specific představení s premiérami v ČR i v zahraničí. V současnosti s tímto kolektivem pracuje na hudebně-sound designovém albu složeném ze zvuků vysílačů v české krajině k výročí 100 let Českého rozhlasu. V roce 2017 založil skupinu PET(m)use, experimentální kolektiv hudebníků a architektů, se kterým vyvíjel a uváděl dvouletý hudebně-scénický projekt do roku 2019.

Za svou dosavadní tvůrčí dráhu spolupracoval s významnými českými tělesy, institucemi a festivaly (pravidelně Orchestr BERG, Český rozhlas, Česká televize, Pražský filharmonický sbor, The International Shakuhachi Festival Prague, Hudba v souvislostech, Janáčkův máj, Komorní filharmonie Pardubice, Ensemble Terrible a jiné).

Získal také řadu ocenění, například finalista ve Phonurgia Nova Awards 2016 v Paříži, Honorable Mention na festivalech Experimental Forum LA 2017 a Deep Focus Film Festival NY 2021, hlavní ceny v soutěžích Pražského filharmonického sboru 2012 a soutěže festivalu Janáčkův máj 2014, cenu veřejnosti v soutěži Orchestru BERG 2013, cena za nejlepší českou elektroakustickou skladbu v soutěži Musica Nova 2011 a 2014, cenu OSA za nejúspěšnějšího mladého skladatele 2014 a další.

Jeho umělecké projekty byly uvedeny v zahraničí (Velká Británie, Francie, Německo, Nizozemí, Finsko, Estonsko, Japonsko, USA) a filmy s jeho hudbou byly premiérovány na tuzemských i zahraničních festivalech, např. MFF Karlovy Vary, MFDF Ji.hlava, Quinzaine des Réalisateurs Cannes, Festival international du film d'animation Annecy a mnoho dalších. Jako hudební skladatel spolupracoval na krátkém filmu Happy End (2015, režie Jan Saska), který se v roce 2016 umístil v úzkém výběru na oscarovou nominaci.

Mezi lety 2019-2021 byl hudebním dramaturgem a producentem Centra výroby Českého rozhlasu, kde od roku 2021 pokračuje jako stálý externista. Od roku 2022 také vyučuje na AMU předměty Filmová hudba, Hudební programování MAX/MSP, Dějiny akustických umění a Základy AV techniky.